FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja Profil | Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezpieczenia OC - pytania
Autor Wiadomość
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2013-08-01, 10:36   Ubezpieczenia OC - pytania

Siemanko kupiłem autko sobie 2 mieś temu z OC w firmie Ubezpieczenia Pocztowe.

Byłem na poczcie żeby przepisali OC i coś pokserowali i dali do wysłania pewnie do centrali. Do dzisiaj mi nic nie przyszło i pewnie już nie przyjdzie.

OC kończy się 16 sierpnia czyli jeszcze 15 dni. Muszę im wysyłać coś że rezygnuje z ich OC? czy mogę sobie iść 16 już do jakiejś innej firmy i zrobić nowe OC od 17 sierpnia? bez powiadamiania ich?
Ostatnio zmieniony przez -pawlo111 2013-10-28, 22:18, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
qbass
Władca postów

Samochód: 123
Pomogła: 77 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 21 Mar 2006
Posty: 1401
Skąd: 122
Wysłany: 2013-08-01, 10:41   

generalnie powinieneś sam wysłać ale jak pójdziesz do jakiegoś dobrego agenta to razem z nową umową na OC da Ci druczek to wypowiedzenia starej i sam go wyśle
p.s.
oni wysyłali do centrali żeby dane ubezpieczonego zmienić
 
 
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2013-08-01, 17:12   

no do centrali tylko myślałem że mi coś przyślą - jakiś papir z moimi danymi bo tak to wożę kwit na poprzedniego właściciela ;-)
 
 
 
qbass
Władca postów

Samochód: 123
Pomogła: 77 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 21 Mar 2006
Posty: 1401
Skąd: 122
Wysłany: 2013-08-01, 17:20   

kwit + umowa kupna sprzedaży i to wystarcza jeżeli chodzi o OC bo "idzie za samochodem" do nowego właściciela :)
 
 
sylwia
Średniozaawansowany

Samochód: Golf
Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Cze 2008
Posty: 136
Skąd: RZE
Wysłany: 2013-08-02, 10:19   

Umowy po zbywcy nie wznawiają się automatycznie, nie musisz składać wypowiedzenia i spokojnie możesz zawrzeć nowe OC w innej firmie.

Na poczcie wysłano Twoje dane do zgłoszenia zmiany właściciela, od nich otrzymać możesz teraz gówno najwyżej dopłatę po rekalkulacji składki (bardzo populara praktyka zwłaszcza w MTU).
 
 
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2013-10-28, 22:12   

Temat podobny ale inny.


Auto zakupione z OC ale opłaconym tylko na pół roku ( 1 rata z 2) która kończy się gdzieś w grudniu. Nie wypowiadałem go po kupnie i wiadomo przeszło na mnie. Czy muszę opłacić 2 ratę czy mogę sobie w innej firmie nowe OC zawrzeć?

nie mam pojęcia jak to wygląda prawnie: wiadomo jak sami sobie zawieramy OC na raty to trzeba płacić a gówno jeśli OC zawierał poprzedni właściciel?

kwestia w sumie tylko taka: czy ja nie wypowiadając OC poprzedniego właściciela mam teraz obowiązek opłacać pozostałe raty?. Wydaje mi się że muszę ale może się mylę.
Ostatnio zmieniony przez -pawlo111 2013-10-28, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
qbass
Władca postów

Samochód: 123
Pomogła: 77 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 21 Mar 2006
Posty: 1401
Skąd: 122
Wysłany: 2013-10-28, 22:33   

musisz bo umowa zawarta jest tak czy siak na 1 rok - opłacanie w ratach nie ma tutaj znaczenia,
możesz oczywiście wypowiedzieć umowę ale na to już chyba minął termin ? chyba że się mylę
 
 
DeeeeN
Zaawansowany

Samochód: 6N
Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 15 Cze 2010
Posty: 340
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2013-10-28, 22:46   

od początku tego roku :
Cytat:

Nowy właściciel używanego samochodu może wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela pojazdu przez cały okres trwania umowy, wówczas zostanie ona rozwiązana z dniem jej wypowiedzenia (poprzednio nowy właściciel miał 30 dni na wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC).
 
 
 
sylwia
Średniozaawansowany

Samochód: Golf
Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Cze 2008
Posty: 136
Skąd: RZE
Wysłany: 2013-10-29, 08:48   

-pawlo111 napisał/a:
czy ja nie wypowiadając OC poprzedniego właściciela mam teraz obowiązek opłacać pozostałe raty?. Wydaje mi się że muszę ale może się mylę.


tak masz obowiązek, chyba że wypowiesz umowę i zawrzesz nową na swoje dane. wypowiedzieć możesz w każdej chwili tak jak DeeeeN, zacytował. Jeśli jednak nie wypowiesz i opłacisz 2 ratę składki to umowa ubezpieczenia i tak wygaśnie z upływem ostatniego dnia ubezpieczenia bo umowy po zbywcy nigdy nie wznawiają się automatycznie.
 
 
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2013-10-29, 09:57   

sylwia, dziękuję Ci.

Jeszcze jedno ostatnie pytanie:

posiadam pojazd ze swoim OC. Cała polisa kończy się za miesiąc. Autem się już nie poruszam bo jest w remoncie i będzie jeszcze do wiosny na pewno. Nie mam zamiaru nim wyjechać na żadną drogę tylko na lawecie jak już.
Czy po skończeniu mi się tej polisy odnowi mi się ona automatycznie? czy muszę ją wypowiedzieć żeby mi się nie odnowiła?

generalnie chciałbym przez ten czas remontu nie opłacić żadnej nowej polisy tylko zawrzeć nową jak auto już będzie gotowe do jazdy. Powiedzmy że tą kończącą wypowiem. Wiem że jest kara za brak OC ale jak wyżej napisałem auto nie wyjedzie na drogę. Ale czy grozi mi coś za brak ciągłości ubezpieczenia?
 
 
 
GOREK
Zaawansowany


Samochód: opel
Pomógł: 26 razy
Wiek: 43
Dołączył: 23 Lut 2010
Posty: 388
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2013-10-29, 10:16   

Oczywiście ze grozi kara, nie wazne czy auto jeździ czy stoi, musi mieć OC koniecznie.
Przegladu nie musi, ale OC to rzecz święta i za to ścigają.
 
 
 
sylwia
Średniozaawansowany

Samochód: Golf
Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Cze 2008
Posty: 136
Skąd: RZE
Wysłany: 2013-10-29, 14:40   

-pawlo111 napisał/a:
Ale czy grozi mi coś za brak ciągłości ubezpieczenia?


cytując UFG
Cytat:
Obowiązek ubezpieczenia w zakresie OC ciąży na każdym posiadaczu pojazdu zarejestrowanego, niezależnie od stanu technicznego, w jakim znajduje się ten pojazd ani od tego, czy jest on użytkowany.


odnośnie wysokości kary, jest ona uzależniona od czasu pozostawania bez ubezpieczenia i tak:

- do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej, = 640,00zł
- 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, = 1600,00zł
- powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej; = 3200,00zł

Jak jest weryfikowana przerwa w ubezpieczeniu? W banalny sposób - poprzez sprawdzenia informatycznych baz danych (Ośrodka Informacji UFG, czy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - CEPiK), dokonywanych przez Fundusz.

Pozostaje Ci ubezpieczyć pojazd, albo liczyć na szczęście, że akurat Twojej przerwy w ubezpieczeniu UFG nie wykryje. :)

I na koniec jeszcze zapis ustawy, zakładam że martwy ;-)

Cytat:
Osoba która nie spełniła w danym roku obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC - zgodnie z warunkami określonymi w ustawie - powinna dobrowolnie wnieść należną stawkę opłaty na konto UFG (art. 88 ustawy).
Ostatnio zmieniony przez sylwia 2013-10-29, 14:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
WaCki
Władca postów


Samochód: VW BoRa
Silnik: AJM
Imię: Kamil
Pomógł: 15 razy
Wiek: 37
Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 1768
Skąd: RJS
Wysłany: 2013-10-29, 22:20   

Podepne sie sprzedałem cinkola jak OC bylo zaplacone, dokladnie 1 rata z 2ch, przyszlo pismo o zapłąceniu 2giej raty po sprzedaży auta, poszedlem do ubezpieczalni z umowa kupna sprzedaży: http://sprzedaz.konsumencka.edu.pl , mam pieczatke iż auto zostało sprzedane zarówno z WK jak i z ubezpieczalni i ponownie dostalem pismo z PZU o zaplaceniu 2giej raty. Mam je zignorować ?
Ostatnio zmieniony przez WaCki 2023-01-05, 10:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
sylwia
Średniozaawansowany

Samochód: Golf
Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Cze 2008
Posty: 136
Skąd: RZE
Wysłany: 2013-10-30, 11:04   

WaCki napisał/a:
Mam je zignorować


Tak, ktoś nie zarejestrował jeszcze w systemie sprzedaży i stąd pismo, zignoruj je.
 
 
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2014-04-06, 17:10   

sylwia, mam pytanie:

Przy kupnie samochodu ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego.
gówno zrobić gdy nie chcę kontynuować owego ubezpieczenia (np: nie lubię tej firmy itp) i chciałbym aby składka za niewykorzystane OC została zwrócona sprzedającemu?

czy muszę spisywać jakieś oświadczenie?

Czy jeśli wypowiem to OC i zawrę nowe w innej firmie to składka za niewykorzystane zostanie zwrócona sprzedającemu automatycznie? czy muszę coś dodatkowo wypełnić?
 
 
 
sylwia
Średniozaawansowany

Samochód: Golf
Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Cze 2008
Posty: 136
Skąd: RZE
Wysłany: 2014-04-07, 07:47   

-pawlo111 napisał/a:
gówno zrobić gdy nie chcę kontynuować owego ubezpieczenia (np: nie lubię tej firmy itp) i chciałbym aby składka za niewykorzystane OC została zwrócona sprzedającemu?


w firmie, której nie lubisz składasz wypowiedzenie, od dnia złożenia umowa się rozwiązuje a Ty od tego samego dnia powinieneś mieć zawarte ubezpieczenie w lubianej firmie :)

-pawlo111 napisał/a:
czy muszę spisywać jakieś oświadczenie?


nie musisz, wypowiedzenie opłaconej w całości umowy ubezpieczenia zbywcy jest podstawą do wypłaty dla niego zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony.

-pawlo111 napisał/a:
Czy jeśli wypowiem to OC i zawrę nowe w innej firmie to składka za niewykorzystane zostanie zwrócona sprzedającemu automatycznie? czy muszę coś dodatkowo wypełnić?


Ty wypełniać nic nie musisz dodatkowo poza złożeniem wypowiedzenia, sprzedający otrzyma informację o kwocie do zwrotu plus zapewne dyspozycję wypłaty zwrotu składki, którą będzie musiał wypełnić aby pieniążki przyniósł mu Pan listonosz albo żeby wpłynęły na podany nr konta :)
Ostatnio zmieniony przez sylwia 2014-04-07, 07:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2014-05-19, 10:43   

taka sytuacja:

Brat sprzedał auto siostrze OC Warta - było jeszcze 3-4 dni. Brat nie zgłosił sprzedaży w wydziale komunikacji ani w ubezpieczalni. Na dzień przed końcem OC warty siostra zrobiła sobie nowe OC w innej firmie i tak sobie jeździ puki gówno. OC zbywcy niby wygasa automatycznie.

Przyszło pismo z Warty do brata - do płacenia składka jakieś 500zł za niby ochronę - chyba że auto zostało wcześniej sprzedane - ale 14 dni na zgłoszenie -a nikt nie zgłosił i w związku z tym jakiś tam paragrafik jest że trzeba płacić za kilka dni ochrony nawet. Z tego gówno obliczyłem to od końca OC w Warcie do teraz upłynęło 27 dni.

gówno teraz? podobno OC nie może się dublować? przecież UFG jest i widać czy jest OC czy nie.

Umowa zgłoszona do wyrejestrowania w wydziale komunikacji i w ubezpieczalni ale po miesiącu dopiero.

Jedyne gówno znalazłem w necie to cyt: ( nie trzeba już rezygnować z polisy zbywcy na dzień przed końcem, ponieważ takie ubezpieczenie wygasa z datą końca ochrony ubezpieczeniowej. Również w sytuacji, gdy właściciel polisy całorocznej nie wypowie jej w terminie, a zawrze nową polisę u innego ubezpieczyciela, może zrezygnować z umowy automatycznie przedłużonej, o ile przedstawi w poprzedniej firmie kopię nowego ubezpieczenia OC.

Krótko mówiąc, jeśli to Ty zawierałeś całoroczną polisę OC, wciąż powinieneś wypowiedzieć taką umowę na 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczeniowego, ale jeżeli tego nie zrobisz w tym terminie, masz jeszcze furtkę w postaci okazania polisy zawartej w innej firmie. Wtedy „podwójnie” zapłacisz jedynie za czas od startu nowego OC do daty wypowiedzenia automatycznie przedłużonego ubezpieczenia.)
- tutaj się sprawa komplikuje bo właściciel OC WARTY nie przedstawi nowego OC bo on już nie jest właścicielem tego samochodu. Przedstawił tylko umowę Kupna-Sprzedaży- po miesiącu - data zawarcia umowy jest datą kiedy było jeszcze OC w Warcie.

Na teraz w UFG auto posiada podwójne OC w Warcie i w Liberty


Czy będzie z tego tytułu coś do płacenia? czy to tylko takie chwyty Firm Ubezpieczeniowych?
Ostatnio zmieniony przez -pawlo111 2014-05-19, 11:08, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
 
sylwia
Średniozaawansowany

Samochód: Golf
Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Cze 2008
Posty: 136
Skąd: RZE
Wysłany: 2014-05-20, 10:39   

-pawlo111, pierwszy raz słyszę o takiej sytuacji, wg mnie Warta szuka naiwnego, który im zapłaci a w ostateczności nic z tego chłopaka nie ściągną
 
 
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2015-07-14, 18:34   

taka sytuacja:

Auto sprzedane - będzie z 2 miesiące temu.
Zgłoszona sprzedaż do wydziału komunikacji i do ubezpieczyciela osobiście - ksero umowy i papa.

Dzisiaj przyszedł do mnie list z ubezpiczalni - że umowa nie może być zarejestrowana w systemie ze względu na brak numeru pesel kupującego. Patrzę w umowę i ok nie ma pesela ale były dane inne jak nr. dowodu itp.

I chcą żebym dostarczył PESEL osoby kupującej....

dla mnie sytuacja dziwna - jak wiadomo OC przeszło na nabywcę pojazdu, po tych 2 miesiącach pewnie coś z tym OC zrobił - albo przepisał albo zrezygnował i ma inne.
Nie mam już numeru do niego, tylko adres zamieszkania z umowy. Dlaczego to ja mam teraz szukać im ten pesel?

Czy muszę ten pesel do tej ubezpieczalni doręczać jakoś bo coś mi z tego niedoręczania będzie groziło? szukać dzwonić???
To chyba mają system żeby zobaczyć gówno się dzieje z tym OC????
Ostatnio zmieniony przez -pawlo111 2015-07-14, 18:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
qbass
Władca postów

Samochód: 123
Pomogła: 77 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 21 Mar 2006
Posty: 1401
Skąd: 122
Wysłany: 2015-07-14, 22:42   

Najważniejszym elementem każdej umowy sprzedaży jest poprawne określenie jej stron, czyli przyszłych kontrahentów. Musisz jednak pamiętać, aby podać wszelkie niezbędne dane, w przeciwnym razie cała umowa będzie nieważna, nawet jeśli wszystkie pozostałe zapisy będą idealnie skonstruowane. Informacje odnośnie stron zobowiązania zależą od tego, kim tak naprawdę jest ta strona.

W przypadku osób fizycznych podajemy:

imię i nazwisko
adres zamieszkania
PESEL
numer dowodu osobistego lub paszportu

nie ma nr PESEL ? dla ubezpieczyciela nie sprzedałeś samochodu i generalnie tyle w temacie - jest ochrona danych osobowych przecież skoro ktoś nie poszedł i np. nie zarejestrował samochodu jeszcze na siebie lub nie poszedł przepisać OC to oni nie mają jak od niego uzyskać nr PESEL - 70% ludzi wsadza w dowód umowę kupna sprzedaży i jeździ do końca na OC sprzedającego chociaż powinni w ciągu 30 dni przepisać to OC na siebie
 
 
sylwia
Średniozaawansowany

Samochód: Golf
Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Cze 2008
Posty: 136
Skąd: RZE
Wysłany: 2015-07-15, 08:15   

-pawlo111,

niestety ale bez nr PESEL nikt nie zarejestruje sprzedaży/kupna pojazdu, dla uniknięcia dalszych konsekwencji postaraj się zdobyć nr PESEL nabywcy, bo umowa nie dość, że wciąż widnieje na Tobie (ew. szkody będą wpływać na Twoje konto i znowu trzeba będzie prostować) to na kolejny rok umowa ubezpieczenia wznowi się automatycznie także na Twoim koncie.
 
 
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2015-07-15, 11:47   

rozumiem.... nawet mimo tego że auto jest wyrejestrowane w wydziale komunikacji
 
 
 
qbass
Władca postów

Samochód: 123
Pomogła: 77 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 21 Mar 2006
Posty: 1401
Skąd: 122
Wysłany: 2015-07-15, 11:55   

wydział komunikacji nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem pojazdu
jak ktoś spowoduje wypadek i ucieknie z jego miejsca to nie ciebie będzie ścigać policja i prokuratura za ten wypadek - tylko ubezpieczyciel z Twojego OC ściągnie odszkodowanie (bo nie ma wymaganego prawem PESEL'a kupującego) - to dwie zupełnie inne sprawy jedna to sprawstwo a druga to odpowiedzialność za wyrządzone szkody (OC)
 
 
sylwia
Średniozaawansowany

Samochód: Golf
Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Cze 2008
Posty: 136
Skąd: RZE
Wysłany: 2015-07-15, 12:26   

-pawlo111 napisał/a:
rozumiem.... nawet mimo tego że auto jest wyrejestrowane w wydziale komunikacji


Tak ponieważ nie ma żadnego połączenia między TU a wydziałami komunikacji.
 
 
-pawlo111
Władca postów

Samochód: Seat Ibiza Cupra i Skoda Superb
Silnik: 2.0 16V ABF i 1.9 AWX,
Imię: Paweł
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1490
Skąd: Kolbuszowa RKL
Wysłany: 2015-07-17, 08:35   

no i mam problem, do kupującego brak kontaktu, nie odbiera telefonu, w sumie to nie mam pewności czy mam dobry numer do niego... odległość spora bo przeszło 300km w jedną stronę żeby jechać, został tylko kontakt listowy, tylko pytanie czy z łaski swojej teraz poda mi ten pesel bo to już 2 miesiące od kupna....

Generalnie nie wiadomo czy człowiek jest w kraju, czy żyje itp...

Jak to ugryźć.... szkoda że firma Ubezpieczeniowa nie może wysłać do niego takiego listu jak do mnie z prośbą o podanie numeru Pesel np. telefonicznie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

| Wsparcie techniczne NS update TEAM.

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 16