FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja Profil | Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Legalność i ustawianie ksenonów
Autor Wiadomość
Lolo
Uzależniony od postów


Samochód: Golf R20
Pomógł: 122 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 4548
Skąd: R1
Wysłany: 2009-12-10, 09:25   

Naimad napisał/a:
ale jak byś trafił 2 raz na tego samego "pana władze" to by już bez jakiegoś mandata się nie obyło


no wiadomo ale raczej sie nie zdarza trafic na tego samego.

A montaż blachy zajmował bedzie kolo 10 sek.

Ale tu nie chodzi oto czy mozna czy nie. Chodzi mi czy jest konkretny przepis na te "15min"
 
 
BESEL_
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-10, 11:06   

rozumie ze blachy z przodu nie ma

wątpie zeby to przeszło, bo tym sposobem unikasz tez ich broni-fotoradarow-

wiem wiem naklejka na szybie no ale nie sadze ze dlugo pojezdzisz bez blachy.
 
 
stanley20
Zaawansowany

Samochód: AUDI A3
Silnik: 1,6 FSI
Imię: Mariusz
Pomógł: 5 razy
Wiek: 36
Dołączył: 23 Mar 2008
Posty: 515
Skąd: Dynów
Wysłany: 2009-12-10, 11:52   

no raczej jazda bez tablic nie przejdzie... to 15 minut jest przepisane chyba innym rzeczą np. jak się żarówka spaliła albo wymiana postojówek z niebieskich na normalne coś w tym stylu ale tablice raczej nie...
 
 
 
donkin
Średniozaawansowany


Samochód: Corrado,Golf mk2,A4 B5 Avant
Silnik: 9A,PN,AJM
Imię: Łukasz
Pomógł: 15 razy
Wiek: 43
Dołączył: 20 Wrz 2008
Posty: 173
Skąd: RSR/RZ
Wysłany: 2009-12-10, 12:12   

lolek napisał/a:
To ja mam takie pytanie bo ktos tu widzialem jest obryty w przepisach ;-)

Wiadomo ze jak sie ma cos nie tak to jest 15min na naprawe. Ale czy jest to sformułowane w jakimś paragrafie czy to jest bardziej na gębę?

Bardzo mnie to interesuje bo lada dzien zaczynam smigac bez tablicy i jak mam te 15min to jestem spokojny. Tylko czy to jest na 100%?

Nie ma czegoś takiego w przepisach. Jest zapis, że za niesprawny pojazd zatrzymuje się dowód rejestracyjny i oddaje się, gdy minie przyczyna jego zatrzymania.
Więc w prostym tłumaczeniu, to, że policjant daje chwilę na usunięcie usterki, to jest tylko jego dobra wola. Zaoszczędza to zbędnych formalności dla kierowcy związanych z przeglądem i wizytą w wydziale komunikacji, a dla policjanta papierologi ;-)
 
 
 
Lolo
Uzależniony od postów


Samochód: Golf R20
Pomógł: 122 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 4548
Skąd: R1
Wysłany: 2009-12-10, 12:46   

Ale jest taki przepis podobno że jak samochód nie ma przeznaczonego miejsca na przednią tablice to nie jest wymagana... Cos takiego slyszalem.

O znalazłem coś:

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

ZAŁĄCZNIK Nr 5

WYMAGANIA DOTYCZĄCE MIEJSCA PRZEWIDZIANEGO DO UMIESZCZENIA TABLIC REJESTRACYJNYCH

§ 1. 1. Miejsce przewidziane do umieszczenia tylnej tablicy rejestracyjnej powinno stanowić równą, prostokątną powierzchnię o następujących minimalnych wymiarach:
1) dla pojazdów samochodowych mających cztery i więcej kół:
a) szerokość 520 mm i wysokość 120 mm albo
b) szerokość 340 mm i wysokość 240 mm;
2) dla motocykli i czterokołowych pojazdów samochodowych o maksymalnej mocy silnika do 15 kW - szerokość 280 mm i wysokość 210 mm;
3) dla motorowerów i czterokołowych pojazdów samochodowych o masie własnej do 350 kg i maksymalnej mocy netto silnika nieprzekraczającej 4kW:
a) szerokość 100 mm i wysokość 175 mm albo
b) szerokość 145 mm i wysokość 210 mm;
4) dla ciągników rolniczych - szerokość 240 mm i wysokość 165 mm.
2. Miejsce to powinno być takie, aby po zamocowaniu tablice spełniały następujące wymagania:
1) położenie tablicy względem osi podłużnej pojazdu:
a) środek tablicy nie może być położony na prawo od wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu,
b) lewa krawędź tablicy nie może być położona na lewo od pionowej płaszczyzny równoległej do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu i przechodzącej przez jego lewy obrys;
2) tablica powinna być prostopadła z dokładnością do 2° do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu;
3) tablica powinna być pionowa z dokładnością do 5°; jeżeli jednak jest to konieczne ze względu na kształt pojazdu, może ona być odchylona od pionu:
a) nie więcej niż o 30°, gdy powierzchnia ze znakami rejestracyjnymi jest skierowana ku górze i pod warunkiem, że górna krawędź tablicy jest nie wyżej niż 1,20 m nad ziemią, a dla ciągnika rolniczego 1,72 m nad ziemią; warunku wysokości nad ziemią nie stosuje się do pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
b) nie więcej niż o 15°, gdy powierzchnia ze znakami rejestracyjnymi jest skierowana ku dołowi i pod warunkiem, że górna krawędź tablicy jest powyżej 1,20 m nad ziemią, a w przypadku ciągnika rolniczego 1,72 m nad ziemią; warunku wysokości nad ziemią nie stosuje się do pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3;
4) wysokość położenia tablicy nad ziemią:
a) wysokość położenia dolnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być mniejsza niż 0,30 m, a dla ciągnika rolniczego nie może być mniejsza niż 0,73 m oraz 0,20 m dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
b) wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być większa niż 1,20 m, a dla ciągnika rolniczego nie może być większa niż 1,72 m; jeżeli jednak wymóg ten nie może być spełniony w praktyce, wysokość położenia może przekraczać 1,20 m, lecz powinna być tak zbliżona do tego wymagania, jak to jest możliwe ze względu na konstrukcję pojazdu, i nie może w żadnym przypadku przekraczać 2 m, a dla ciągnika rolniczego 2,75 m; w przypadku pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, wysokość ta nie może przekraczać 1,50 m;
5) wymagania widoczności geometrycznej:
tablica powinna być widoczna z przestrzeni zawartej wewnątrz następujących czterech płaszczyzn:
a) dwóch płaszczyzn pionowych stycznych do bocznych krawędzi tablicy i tworzących kąty 30° na zewnątrz ze środkową wzdłużną płaszczyzną pojazdu,
b) płaszczyzny stycznej do górnej krawędzi tablicy i tworzącej kąt 15° do góry od poziomu oraz 30° dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
c) płaszczyzny poziomej przechodzącej przez dolną krawędź tablicy (5° do dołu od poziomu dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3); jeżeli jednak wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią jest większa niż 1,20 m, to ta płaszczyzna powinna tworzyć kąt 15° do dołu od poziomu;
6) wysokości położenia podawane w pkt 3-5 należy określać na pojeździe w stanie nieobciążonym.

§ 2. Kształtu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie określa się.

Oczywiscie z tego przepisu nie wynika że nie można mieć jej wcale. Ale nie ma sprecyzowanego miejsca na nią tak jak w przypadku tylnej wiec jak bede ją miał za szybą to mi może skoczyć. Drukuje i wsadzam do schowka.
Ostatnio zmieniony przez Lolo 2009-12-10, 13:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
misieksnk
Władca postów


Samochód: Audi A4 B5 USA
Silnik: 1.8T AWM
Imię: Michał
Pomógł: 21 razy
Wiek: 37
Dołączył: 08 Kwi 2009
Posty: 1289
Skąd: Baligród
Wysłany: 2009-12-10, 13:37   

Poczytaj dokładnie gówno wkleiłeś to zobaczysz, że jest określone gdzie można mieć tablicę przymocowaną.
Ostatnio zmieniony przez misieksnk 2009-12-10, 13:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lolo
Uzależniony od postów


Samochód: Golf R20
Pomógł: 122 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 4548
Skąd: R1
Wysłany: 2009-12-10, 14:41   

misieksnk napisał/a:
Poczytaj dokładnie gówno wkleiłeś to zobaczysz, że jest określone gdzie można mieć tablicę przymocowaną.


Cały paragraf pierwszy dotyczy tylnej rejestracji.
 
 
Bania
Władca postów


Samochód: Mk3 CC blue
Imię: Dawid
Pomógł: 18 razy
Wiek: 33
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 1591
Skąd: Jasło
Wysłany: 2009-12-10, 18:02   

lolek napisał/a:
§ 2. Kształtu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie określa się.


to zależy od interpretacji, tutaj nic nie jest napisane że rejestracji w przodzie być nie powinno. Nie określa się miejsca więc skoro będzie za szybą to wg tego powinno być OK, byle nie była zasłonięta. Tak świetnie jest sformułowane polskie prawo że każdy odbiera je inaczej :dziecko:
 
 
 
Bruno
Uzależniony od postów


Samochód: C5 X7
Silnik: HDI
Imię: Adam
Pomógł: 52 razy
Wiek: 35
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 4015
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2009-12-10, 18:07   

Bania napisał/a:
Tak świetnie jest sformułowane polskie prawo że każdy odbiera je inaczej :dziecko:

dokładnie a policji nie przetłumaczysz :nie wie:
 
 
 
donkin
Średniozaawansowany


Samochód: Corrado,Golf mk2,A4 B5 Avant
Silnik: 9A,PN,AJM
Imię: Łukasz
Pomógł: 15 razy
Wiek: 43
Dołączył: 20 Wrz 2008
Posty: 173
Skąd: RSR/RZ
Wysłany: 2009-12-10, 19:13   

lolek nie drukuj, bo Ci się nie przyda, a tylko wkurzysz policjanta, a wiadomo wkurzony policjant to większy mandat :lol:

A na poważnie, to zgadza się, że polskie prawo jest strasznie zagmatwane dlatego trzeba się wczytać w każde słowo.


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)


§ 2. Kształtu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie określa się.

Ten przepis raczej skierowany jest do konstruktorów pojazdu i mówi o umiejscowieniu miejsca, czyli takiego najczęściej wgłębienia w zderzaku, a nie o umiejscowieniu tablicy.


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 22 lipca 2002 r.
w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.

§ 25. 1. Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablice umieszcza się tylko z tyłu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadkach uzasadnionych konstrukcją ciągnika rolniczego tablice umieszcza się z przodu pojazdu.
3. Z przodu pojazdu umieszcza się wyłącznie tablicę jednorzędową, z wyjątkiem ciągnika rolniczego, o którym mowa w ust. 2.
4. Z tyłu pojazdu umieszcza się tablicę jednorzędową albo dwurzędową w zależności od miejsca konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Z tyłu przyczepy motocyklowej umieszcza się tablicę rejestracyjną motocyklową przeniesioną z motocykla, który ciągnie przyczepę.
6. Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy - po lewej stronie pojazdu.

§ 26. Utrzymywanie tablic i innych oznaczeń pojazdów, o których mowa w przepisach rozdziału 4, w należytym stanie i zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem.

Czytajcie przepisy ze zrozumieniem i weźcie pod uwagę, że często do jednej rzeczy odnosi się wiele przepisów, gdzie każdy wnosi coś nowego ;-)
 
 
 
Bruno
Uzależniony od postów


Samochód: C5 X7
Silnik: HDI
Imię: Adam
Pomógł: 52 razy
Wiek: 35
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 4015
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2009-12-10, 19:21   

czyli z tego wynika że tablica ma być z przodu pojadu na zderzaku i tyle
 
 
 
Lolo
Uzależniony od postów


Samochód: Golf R20
Pomógł: 122 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 4548
Skąd: R1
Wysłany: 2009-12-10, 21:49   

donkin napisał/a:
6. Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy - po lewej stronie pojazdu.


To zostaje mi naciągać ten przepis ;-) Za szybą
 
 
Misiek_B
Stały zaśmiecacz forum


Samochód: Jetta A5
Silnik: TDI
Pomógł: 33 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 706
Skąd: Nisko
Wysłany: 2009-12-10, 22:03   

lolek napisał/a:
Za szybą
tez nie zabardzo bo art. 60 ust. 1 pkt 2 mówi, że zabrania się:
2. zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne;
3.ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic;

tak więc umieszczanie tablic za szybą wewnątrz pojazdu powoduje zmniejszenie ich czytelności z uwagi na kąt pochylenia szyby, oświetlenie słoneczne, szyba jest przeszkodą więc jest to wykroczenie wysokość mandatu 100 zł bez pkt karnych


A jak trafisz na upierdliwca to dowód zabierze nawet jak zamontujesz tablice i na dodatkowe badania skieruje bo ma takie prawo.
 
 
 
Luki
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-10, 22:52   

Jest ryzyko jest zabawa 8-)
 
 
Lolo
Uzależniony od postów


Samochód: Golf R20
Pomógł: 122 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 4548
Skąd: R1
Wysłany: 2009-12-10, 23:10   

luki34 napisał/a:
Jest ryzyko jest zabawa 8-)


Dokładnie :galareta:
 
 
Luki
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-10, 23:16   

W naszym kraju niestety jest jak jest i nic nie wolno. Masz obniżone auto, masz ciemne szyby, masz pomarańczowe postoje, masz wystające koła, masz prze....e i tyle. :prosze:
 
 
Bania
Władca postów


Samochód: Mk3 CC blue
Imię: Dawid
Pomógł: 18 razy
Wiek: 33
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 1591
Skąd: Jasło
Wysłany: 2009-12-11, 01:02   

luki34 napisał/a:
Masz obniżone auto, masz ciemne szyby, masz pomarańczowe postoje, masz wystające koła, masz prze....e i tyle. :prosze:


nie miałem tylko czarnych szyb, latałem tak pół roku, Jasło, Rzeszów i okolice i jakoś nic :-D po prostu miałem szczęście :-D
 
 
 
KoguT
Uzależniony od postów


Samochód: VW GOLF MK4 CABRIO
Silnik: AFT
Imię: Michał
Pomógł: 24 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Lis 2006
Posty: 2437
Skąd: Dębica
Wysłany: 2009-12-11, 10:22   

Bania, a ja juz 3 razy dowód odbierałem :lol:

i nadal beda wystające koła i jeszcze niżej :roftl:
 
 
 
czorny2334
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-11, 18:37   

KoguT napisał/a:
Bania, a ja juz 3 razy dowód odbierałem

i nadal beda wystające koła i jeszcze niżej
tu sie nie ma czym chwalic kogut. to ze ci zatrzymali 3 razy dowod za wystajace kola to nie jest powod do dumy. ja tez jezdze z wystajacymi kolami nie od wczoraj i niejedna kontrole przeszedlem ale dowodu za kola jeszcze nie stracilem :mrgreen: i oby tak dalej
Ostatnio zmieniony przez czorny2334 2009-12-11, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Misiek_B
Stały zaśmiecacz forum


Samochód: Jetta A5
Silnik: TDI
Pomógł: 33 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 706
Skąd: Nisko
Wysłany: 2009-12-11, 18:57   

Kogutowi to po znajomosci juz zabieraja :mrgreen:
 
 
 
sslawek77
Już coś naskrobał

Samochód: bawarka
Silnik: doładowany
Imię: Sławek
Pomógł: 9 razy
Wiek: 37
Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 213
Skąd: RKR
Wysłany: 2009-12-16, 09:35   

no ja tez gówno roku jezdzę od stacji do stacji za przeglądem :D wszedzie słysze, "za szeroko, za głosno, i ten xenon" a po zakupie w ciagu 3 miesiecy miałem 8 kontroli drogowych, ale dowodu nie zabrali nigdy :) a najlespze było hasło policjanta: "coś panu te żarówki na niebiesko świecą, nie pomalował ich pan czasem jakaś farbą" :klown: to mu tłumacz, panie to jest oryginalny xenon, a tu są oryginalne spryskiwacze, a w lampach soczewki" :prosze: i dał se chłop spokój :lol: ale innym razem to mi tłumaczyli :klown: i gratis dostałem test na narkotyki :lol:
 
 
 
Lolo
Uzależniony od postów


Samochód: Golf R20
Pomógł: 122 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 4548
Skąd: R1
Wysłany: 2009-12-16, 11:17   

Ja wczoraj założyłem sobie xenon na długie bo go "nie widać" na codzien ;-)

Ale w nocy jak sie włączy i sie nagrzeje to jest MASAKRA. Na 3km widac :roftl:
 
 
sebaa
Władca postów


Samochód: co chwile inny
Silnik: jest
Imię: SeBaStIaN
Pomógł: 26 razy
Wiek: 34
Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 1416
Skąd: RZE
Wysłany: 2009-12-16, 22:09   

lolek, a na mijania nadal masz zenona ???
Ostatnio zmieniony przez sebaa 2009-12-16, 22:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Lolo
Uzależniony od postów


Samochód: Golf R20
Pomógł: 122 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 4548
Skąd: R1
Wysłany: 2009-12-16, 22:27   

Nie zwyykle bo mi juz 3 x dowod zabrali
 
 
jarek_p_
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-17, 20:50   

lolek, coś pchasz się nie tam gdzie trzeba:)) ja ponad pół roku jeździłem na xenonie, zrobiłem ponad 20k km i ani jednej kontroli...
chyba specjalnie pod policje się pchasz :bije:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

| Wsparcie techniczne NS update TEAM.

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9