FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja Profil | Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Głośniki do mk1 - wybór
Autor Wiadomość
bandyta mk1love
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-17, 02:11   Głośniki do mk1 - wybór

Witam!
Mam mk1 częściowo już wygłuszone (dach i w połowie każde drzwi) w najbliższych dniach bd dalej wygłuszał gówno się tylko da :D Mam już też kable do drzwi pociągnięte.
Mam też zrobione panele na głośniki i już je nawet obiłem ekoskórą ale troszkę to spartaczyłem i bd musiał to poprawić. W panelach mam ,,dziurę" na głośnik 142 mm ale chce wiedzieć jakie głośniki wybrać i czy ten wymiar na pewno bd odpowiedni.
Na głośniki (woofery,syczki i zwrotnice do nich) chcę wydać do 300 zł -żeby to jakoś grało (oczywiście możliwie najlepiej). Na allegro znalazłem coś takiego:

-helix dark blue
http://allegro.pl/item634...sklep_gwar.html

- hertz dsk
http://allegro.pl/item632...gratis_d_g.html

- sinuslive SL
http://allegro.pl/item628...13s_system.html

- jbl gto
http://allegro.pl/item635...ier_gratis.html

-infinity ref
http://allegro.pl/item635...ier_gratis.html

- JBL GT5-650C
http://allegro.pl/item627...wys_bonusy.html


Który z tych głośników wybrać? A może jakieś jeszcze inne? I jaki on ma otwór montażowy - żeby wiedzieć czy powiększyć moje 142 mm czy nie.

Od mojego systemu audio oczekuję po prostu żeby ładnie grał - tylko tak żeby od czasu do czasu np na grillu nad wodą możnaby było podbić go deczko do góry żeby pół wsi słyszało :rotfl: Nie no , po prostu żeby czasem dał radę zagrać deczko głośniej :D

Kolejny problem to subwoofer - do bagażnika rzecz jasna - ale czy taki głośnik ,,przykryty" półką bd grał jak należy? Wiem , że to laickie pytanie no ale nie wiem wiec pytam bo wolę wiedzieć juz teraz niż później się rozczarować.

gówno do subwoofer'a mam mało miejsca w bagażniku bo wygląda to tak:


Butla jest OGROMNA i narazie nie planuję jej zmieniać ale mam nadzieję że kiedyś to zrobię.

I teraz pytanie:
Lepiej dać dwa mniejsze subki po lewej i prawej stronie butli czy zmienić butlę na mniejszą i dać większego subka? Całość niezależnie od tego czy bd to jeden czy dwa subki ładnie zabuduję,wygłuszę i obiję eko-skórą.

W obydwu przypadkach proszę o podanie propozycji i jaki byłby przedział cenowy żeby subek współpracował idealnie z resztą sprzętu? MA ŁUPAĆ JAK NALEŻY :D :hehe: :okej:


I puki gówno chyba ostatnie pytanie.
Czy zamiast radia samochodowego wyposażonego w czytnik kart pamięci mogę do wzmacniacza podpiąć przenośny odtwarzacz mp3 typu i-pod?
Mam stary samochód - w tym roku w marcu skończył 30 lat, i myślę że nie bardzo pasuje do starej deski mk1 radio z super nowoczesnym design'en to po 1 a po 2 u mnie jest w okolicy wielu chętnych na posiadanie ładnego radyjka a nie koniecznie chcieliby za nie płacić...i-pod'a można łatwo wypiąć i zabrać ze sobą a nawet jak zostanie to nie rzuca się tak w oczy,można zresztą wrzucić go do schowka i nie bd nikogo kuło w oczy :ass:
W miejsce nowego radyjka wstawił bym bardziej pasujące wiekiem i design'em radio na kasety albo i nawet bez z ordynarnie wielkimi pokrętłami.

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i sugestie, przepraszam również za tak wielki wywód ale moja niewiedza tego wymaga :D

Pozdrawiam - Maciek (bandyta)
 
 
DJ_SM
Uzależniony od postów


Samochód: Mk IV
Silnik: AXR
Imię: Sebastian
Pomógł: 102 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 4614
Skąd: Bombaj
Wysłany: 2009-05-17, 10:28   

Witam! Głośniki chcesz zasilać radiem? Jak tak to brał bym te helixy zestaw mało wymagający jeżeli chodzi o zasilanie juz pod samym radiem potrafią ładnie zagrać.
Przede wszystkim powinieneś podać jakiej muzyki słuchasz, wtedy będziemy wiedzieć gówno dokładnie doradzić. Jeżeli chodzi o suba to proponował bym do twojego bagażnika IT mds08 w BR nie potrzebuje dużej skrzynki a gra prze potężnie jak na tak mały subik. Ewentualnie coś z RE audio w małych obudowach nawet 10" zagra przyzwoicie. Kwestia tego czy jeden duży czy dwa małe zależy tylko wyłącznie od muzyki jakiej słuchasz i czego oczekujesz od dźwięku?
Kwestia radia to na pewno by się coś dobrało gówno nie będzie się rzucać w oczy i nie zepsuje klimatu samochodu. Na pewno jakąś stara dobra alpinka by tu pasowała --> http://allegro.pl/item632...ki_sprawne.html bardzo dobre radyjko i naprawdę dobra podstawa do poźniejszej rozbudowy systemu.
Ewentualnie kaseciak ze zmieniarką http://allegro.pl/item627..._kabelokaz.html
Ostatnio zmieniony przez DJ_SM 2009-05-17, 10:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
bandyta mk1love
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-17, 12:53   

DJ_SM, widzę że niezły z Ciebie wyjadacz w tym temacie :)

Głośniki chce zasilać tym pod czym zagrają najlepiej czyli podejrzewam że lepszy w tym wypadku będzie zasilacz od radia. Czy dalej brać te helixy czy może , któreś z innych głośników byłby lepsze?

gówno do radyjka przez Ciebie podanego to raczej myślałem o takim cudzie z wielkimi pokrętłami a muzyke żeby puszczać z i-pod'a. Dlaczego tak? a no dlatego że mam jakiegoś tam na stanie:D i nie odrazu bd mnie stać na fajne radio lub coś tego typu ale propozycje tego gówno Ty podałeś również rozważę.
Mógłbyś mi w paru słowach opisać zalety tego radyjka? (zmieniarki nie potrzebuje)


W aucie bd słuchał w większości polskiego hip hopu więc ładny bas by się przydał. Ale od czasu do czasu zapuszczę jakieś klimatyczny utwór z lat np 80 i może czasem coś innego. Ale głównie hip hop. (techna raczej nikt u mnie nie usłyszy)
Nie jestem audiofilem ale też nie jestem głuchy i chciałbym żeby mój sprzęt umiał zagrać głośno i czysto (bez szumów i trzeszczenia) i żeby cała jakość tego dźwięku była w miarę ładna:D Wiem że coś za coś no ale może da się to jakoś pogodzić.

Jeszcze raz kwestia radia:

Kupuje jakiegoś suba... powiedzmy że tego http://allegro.pl/item637...s_08_mds08.html (może być większy jeśli w tych pieniądzach da się kupić lepszy - wielkość nie gra tu l\kluczowej roli bo skrzynię i tak zbuduję wg jakiegoś programu do obliczania jej pojemności i jakoś ją upchnę do bagażnika :D) głośniki na przód.. powiedzmy że te helixy( chyba że w tej cenie znajdzie się coś gówno lepiej zagra).
Całość myślę że najlepiej byłoby podpiąć bo jeden wzmacniacz a muzyka szła by z jakiegoś odtwarzacza mp3.

Czy takie rozwiązanie podoła moim oczekiwaniom?

DJ_SM, napisz jak Ty to widzisz i , które głośniki bd najlepsze oraz dobierz jakiś wzmacniacz żeby to uciągnął i żeby dało się podpiąc mp3 zeby z niego muzykę odtwarzać.

Byłbym bardzo wdzięczny:)
 
 
DJ_SM
Uzależniony od postów


Samochód: Mk IV
Silnik: AXR
Imię: Sebastian
Pomógł: 102 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 4614
Skąd: Bombaj
Wysłany: 2009-05-17, 13:29   

bandyta mk1love, Jeżeli chodzi o alpine 79xx jest to stara seria ciesząca się bardzo dużym uznaniem głownie za jakość dźwięku. Jeżeli chciałbyś sie po bawić nieco bardziej to można by było zrobić taki myk że montujesz radio gdzieś w niewidocznym miejscu bądz w miejscu radia z wykonaną atrapą jakiegoś starego radioodbiornika a sam panel ukrywasz za osłonka przeciwsłoneczną lub w jakimś innym miejscu. Choć myślę, że ta alpinka nie była by złą propozycją i źle by nie wyglądała. Odnośnie głośników to ceny ostatnio poszły w górę , może coś w używce byś chciał? Ewentualnie PB S6C za 279zł można wychaczyć nóweczki na gwarancji z przesyłką.
A gówno do suba... hmmm... ja się wożę z PB s10 w br i powiem Ci, że daje radę w każdym rodzaju muzy. Szybkości mu nie brakuje a i zejść też potrafi. Mieszkam nie daleko Sanoka i mogli byśmy się kiedyś ustawić i byś sobie posłuchał jak to gada.
Odnośnie wzmacniacza to na allegro jest alpina mrv f407 wzmacniacz który spokojnie sobie poradzi z zasileniem przodu i subika.
Kwestia iPoda jest możliwa tylko mogą być kłopoty aby ty wszystko zestroić zeby grało jak powinno. Ale wszystko jest do zrobienia.
Ostatnio zmieniony przez DJ_SM 2009-05-17, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
bandyta mk1love
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-17, 15:04   

DJ_SM, to gdzie Ty mieszkasz ze mówisz nie daleko?;> Proponujesz różne głośniki na przód, wiec może zapytam inaczej:
które głośniki wybrać na przód żeby były jak najlepsze , do 300 zł?


gówno do wzmacniacza to myślę ze mówisz o tym http://allegro.pl/item631...instrukcja.html
trochę kurde dla mnie drogi..
Jak sobie dobrać wzmacniacz do głośników? na gówno patrzeć?
Czy to jest tak że ten intertechnik ma mocy muzycznej 120 W i przód powiedzmy ze bd to helix ma 2x50 W czyli w sumie 220 W. I rozumiem, że zasilacz o mocy 220 W rms ma wystarczyć,tak?

DJ_SM, liczę na Twą pomoc. A gówno do propozycji na PW narazie sobie odpuszczę niesetyy bo jestem naprawdę w sporym dołku finansowym ale chce wiedzieć gówno zagości w moim aucie żeby się jakoś przygotować np poprzez wybudowanie skrzynki na suba :prosze:
DJ_SM, dla Ciebie za twe zasługi ,,pomógł" i liczę że jeszcze trochę sie ze mną pomęczysz :)
 
 
DJ_SM
Uzależniony od postów


Samochód: Mk IV
Silnik: AXR
Imię: Sebastian
Pomógł: 102 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 4614
Skąd: Bombaj
Wysłany: 2009-05-17, 15:18   

bandyta mk1love, Dzięki za uznanie ;-) Ja mieszkam w gminie Dydnia, a w Trepczy mam rodzinę ;-) . Jeżeli chodzi o głośniki to mogą być używki? Jeżeli chodzi o wzmacniacz to trzeba tak dobierać aby miał nieco większą moc RMS niż głośniki szczególnie chodzi tutaj o suba. Nadmiar mocy pozwoli wzmacniaczowi lepiej kontrolować głośnik a gówno za tym idzie nie będzie przesterów i duża lepsza jakość.
Można zastanowić się nad inna opcją, a mianowicie przód zasilić czymś jakościowym, a na tył jakieś małe mono lub dwu kanałówkę. Jeżeli byś się zdecydował na MDSa to na allegro jest sony XM 4045 bardzo jakościowy wzmacniacz pociągnął by przód i MDSa. Musisz wiedzieć że MDs jest bardzo wymagającym subem jeżeli chodzi o skrzynkę głownie tu chodzi o jej objetość musi być bardzo dokładnie dobrana. Mam gdzieś projekt takiej skrzynki to mogę podesłać.
 
 
 
bandyta mk1love
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-17, 15:56   

oooo w sumie faktycznie nie daleko :) a jak Twoja rodzinka ma na nazwisko jak można wiedziec?;> W Trepczy jest około 1100 mieszkańców więć wszyscy wszystkich znają ;pp

wiesz..mogą być i używki ale sam wiesz jak to jest nie zawsze sie kupi coś gówno faktycznie bd działać jak nalezy a nie wiem jak sprawdzić czy używane głośniki są dobre, jakieś rady?


Ten wzmak sony gówno mówiłeś ma wyjścia 4x45 W lub 2 x 120 i mówisz ze ma bardzo dobrą jakość. Ten MDS ma 120 RMS więc wystaczy ale Helixy mają już 2*50 W rms czyli wychodzi ze 10 W za mało.. czy to niczym negatywnym nie grozi? nie zmieni się np charakterystyka głosników na przodzie?

Wolałbym mieć jeden wzmacniacz , który właśnie pociągnie jak należy i przód i suba.

Powiedz mi jeszczeDJ_SM gówno bd lepsze czy ten zaproponowany przez Ciebie MDS czy np RE-Audio z lini SR takie jak tutaj : http://www.essa.com.pl/of...230,237&kid=237 nie bd lepsze?

,,Nasz" MDS ma 120 W RMS a SR'y zaczynają się od 175 W RMS przy głośniku 20 cm. Są tez 25 175 W i 30 175 w RMS.

Na nacie są na pewno programy do liczenia pojemności skrzyń do głośników więc myślałem żeby takimi programami obliczyć skrzynie a później wzorując się na tym ją skonstruować :D
 
 
DJ_SM
Uzależniony od postów


Samochód: Mk IV
Silnik: AXR
Imię: Sebastian
Pomógł: 102 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 4614
Skąd: Bombaj
Wysłany: 2009-05-17, 16:30   

Powiem ci ze ten sony do (helixów) i MDSa powinien pasować idealnie. W przypadku sterej serii sony jak i alpine jednym z najważniejszych czynników przemawiających za ich wyborem jest właśnie jakość dżwięku. Jeżeli chodzi o MDS czy RE to ja jestem za MDSem :mrgreen: Choć jest mały 8" ale gra naprawdę pięknie ogólnie głośnik do grania a nie robienia łomotu. W przypadku wyboru jakiegoś RE to sony okaże się za słaby. Choć można by go w mostku puścić na przód a do suba coś innego. chyba że można się pokusić o alpine mrv f400. Jeżeli chodzi o programy do liczenia jest ich wiele i na każdym wyjdzie nieco inna wartość a ja mam już sprawdzony i osłuchany projekt. Odnośnie głośników to za 300pln Można mieć:
-Helixy stosunek cena jakość bardzo wysoki
-PB s6c Potrafią nieźle kopnąć i zatrząść nogawkami nawet obcisłymi :P góra nieco ostra
-- Hertz DSK 165 fajne głośniki ale ostra góra i niezbyt ciepłe brzmienie do rocka mogą być, ale helixy w tej cenie lepiej wypadają
-u-Dimension El Comp 6 tu już używka bardzo neutralny i kulturalny zestawik przyjemnie się go słucha,
- PB L6C bardzo fajne brzmienie, góra przyjemniejsza niż w s6c i kick powala ale tutaj cena za używkę nieco większa ok 350zł bo sprzet klase wyzszy od reszty
Jest wiele innych tanich systemów ale myślę, że nie ma sensu wszystkiego wymieniać ;-)
Na początku kup coś na przód i zrób solidnie drzwi a potem pomyślimy o subie :-)
Ostatnio zmieniony przez DJ_SM 2009-05-17, 16:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
bandyta mk1love
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-17, 17:34   

DJ_SM, nie napisałeś jak się rodzinka w Trepczy nazywa ;p może rodziną jestesmy? hahaha

Kurde już sam nie wiem...przód i tył jeszcze moze ok ale jeszcze doliczyć koszt wzmacniacza i już nie robi sie milusio...

Sprzęt złożę pewnie za jakies 2-3 miesiące jak się kaski troszkę doskrobię. Może wtedy coś tańszego sie znajdzie. Postaram się celować w coś mocniejszego typu PB L6C albo nawet w jakiegoś używanego L60 C. Chyba że nie będzie kasy to wtedy wezmę helixy :P Jak ocenić albo sprawdzić przed kupnem czy głośnik nie był katowany np?
Patrząc po opiniach na różnych forach i tym gówno mówisz to właśnie albo pb albo helix z przewagą jak dla mnie na pb bo teoretycznie bd lepsze od helixów bo planuje mieć wzmacniacz do nich a nie radyjko.

Problem teraz jaki wybrać subwoofer :D czy im więcej mocy RMS tym głośniejszy głośnik - raczej nie... albo mds albo ra sr.

Jak już będę wiedział jaki sub to wtedy zostaje dobrać jeszcze odpowiedni wzmak i ogień ! xD

DJ_SM, powiedz mi jeszcze , jak mam wzmacniacz cztero kanałowy i na każdy kanał np po 75 wat to mogę dla suba zmostkować dwa kanały i mieć 150 dla suba a pozostałem dwa dla głośników na przód?
Dla głośników na przód się również mostkuje czy każdy kanał idzie do osobnego głośnika?
 
 
DJ_SM
Uzależniony od postów


Samochód: Mk IV
Silnik: AXR
Imię: Sebastian
Pomógł: 102 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 4614
Skąd: Bombaj
Wysłany: 2009-05-17, 20:45   

bandyta mk1love, Moja rodzinka to Witkowscy :D
Ciężko jest sprawdzić czy głośnik nie był katowany, możesz tylko słuchowo ocenić czy gra prawidłowo i nic nie trzeszczy, piszczy itd, Warto zwrócić uwagę na zawieszenie głośnika i na klej którym są przymocowane zawieszenia do kosza.
gówno do subwooferów to że głośnik ma dużo wat nie znaczy że będzie grał ciszej od takiego gówno ma mniej. Ważnym parametrem jest skuteczność głośnika która pokazuje jak głośno może on zagrać. Ni będę tego dokładnie opisywał bo nie o to tu chodzi. Kompletując sprzet zwróć szczególnie uwagę na możliwości twojej "elektrowni" w golfie jaki masz akumulator i alternator to bardzo ważna kwestia. I im większaśrednica głośnika tym wymaga on większej obudowy. W Twoim przypadku do wolnego bitu to skrzynia bass reflex średnica głośnika wpływa ma szybkość wytwarzanego dźwięku im większa średnica tym głośnik jest wolniejszy i przy szybszym bicie ma tendencje do "zamulania" i zaczyna mu brakować impulsu. Ja chciałem u siebie otrzymać stosunkowy kompromis i wybrałem głośnik 10" w obudowie bass reflex 35L/35Hz i jestem zadowolony szybkości nie brak a i zejście jest wystarczające.
Mając wzmak 4 kanałowy dwa kanały mostkujesz do suba a z pozostałe dwa używasz do zasilenia przodu nie mostkując ich bo nie będzie stereo :D
 
 
 
bandyta mk1love
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-21, 21:43   

DJ_SM, to my prawie rodzina ;p
Bass reflex to ta z dziura tak? A gówno jak bd bez dziury? jakie zmiany w dźwięku?
 
 
DJ_SM
Uzależniony od postów


Samochód: Mk IV
Silnik: AXR
Imię: Sebastian
Pomógł: 102 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 4614
Skąd: Bombaj
Wysłany: 2009-05-21, 21:59   

bandyta mk1love, Miło mi to słyszeć. Bass reflex to nie dziura to jest w zależności od upodobania odpowiedniej długości "rurka" lub port szczelinowy. Skrzynie bass reflex są większe i każda przez właśnie post bass reflex ma swoje strojenie czyli częstotliwość jaką będzie wzmacniać. Żeby stworzyć taką skrzynkę trzeba obliczyć sobie projekt w odpowiednim programie i dobrać odpowiednie strojenie. Taka skrzynka charakteryzuje się tym że niżej schodzi i bardziej nadaje się do wolniejszego bitu. Natomiast tzw. "klozet" jest skrzynką ciśnieniową gówno powoduje szybszy powrót membrany głośniki i szybszą reakcje. Jest to bardziej uniwersalna skrzynka i łatwiejsza do wykonania głównym parametrem jaki musimy zachować to jest tutaj jej objętość wewnątrz a i przede wszystkim znacznie mniejszych rozmiarów.
Ostatnio zmieniony przez DJ_SM 2009-05-21, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
bandyta mk1love
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-25, 23:25   

DJ_SM, o taką właśnie ,,dziurę" mi chodziło hehehe w każdym bądź razie dzięki za fachowe wytłumaczenie :) Narazie powstrzymuje się od audio bo teraz na pierwszy ogień idą inne rzeczy jak czegoś nie bd wiedział to z pewnością się odezwę :) dzięki i pozdrawiam

Maciek (bandyta)
 
 
DJ_SM
Uzależniony od postów


Samochód: Mk IV
Silnik: AXR
Imię: Sebastian
Pomógł: 102 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 4614
Skąd: Bombaj
Wysłany: 2009-05-26, 21:13   

bandyta mk1love, :D
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

| Wsparcie techniczne NS update TEAM.

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10